Att våga klä sig annorlunda.

Skrivet: 28/6, 2017 kl. 16:45 av (Dold profil)

Idag en sväng till affären. Stod vid kassan och väntade på min tur. Man strötittar lite på folk. Såg en kvinna lite längre fram och konstaterade att hon var snygg i håret. Tittade lite mer granskande på henne. Röda skor, lack och en lagom hör klack. Snyggt var då min tanke. Kollande hela henne. Svarta tights, en svart T-shirt. Och i 40-årsåldern. I vanliga fall så skulle jag tycka. Men väx upp människa. Men hon var snygg i detta. Och sen grädden på moset en väska med nitar. Alltså, det tillhör barnstadigt enligt min uppfattning. Men vilken snygg väska. Svart, nitar och med röda inslag. Tror det inte var någon billig väska.

Kan bara säga att det som jag i vanliga fall kan tycka är fult, tillhör en yngre generation. Hon var häftig.  Kom sen ut samtidigt och då sa jag till henne att jag tyckte hon var snygg. Fick ett tack och att hon tyckte jag såg inte heller så illa ut i min plommonfärgade klänning och röda leggings.

Skrivet: 28/6, 2017 kl. 17:41 av (Dold profil)

Tycka är lätt....att ändra uppfattning är stort!

(Dold profil)

Skrivet: 28/6, 2017 kl. 20:11 av (Dold profil)

Det är väl härligt när folk kan klä sig lite häftig!

Skrivet: 28/6, 2017 kl. 22:52 av (Dold profil)

Håller med dig Tofsan! Gillar när folk vågar sticka ut och klä sig häftigt. Då blir jag glad.

Det blev så påtagligt för mig för ett antal år sedan när jag var i Gambia. Där var människorna som en färgglad palett. Kvinnorna var så vackra i sina klänningar och huvudbonader i sprakande färger. Så mycket människor och så mycket färger. När jag kom till Arlanda var alla svartklädda, i alla fall mörka murriga färger. Alla var som en grå massa. Så himla tråkigt det såg ut. 

Svara på ämne

Svar till ×

Svara på ämne

Annons: