Seniorporten

Dagens datum:

Nya medlemsregler

Nya medlemsregler

Nya medlemsregler publicerade

Publicerad: 25/1, 2023

Idag publicerar vi nya medlemsregler för Seniorporten.

Det har länge varit ett önskemål från många medlemmar att vi ska ha ett tydligt regelverk för användning av Seniorporten, där det tydligt framgår vad som inte är tillåtet vid exmpelvis publicering av inlägg, forumtrådar och kommentarer.

För oss i redaktionen har det också ofta varit svårt att avgöra huruvida inlägg ska raderas eller om medlemmar ska varnas/stängas av, då vi inte har haft några egentliga regler att förhålla oss till. Det blir ofta en godtycklig gränsdragning, som då också kan variera från fall till fall.

För att göra det enklare för oss alla, har vi nu därför satt ihop ett antal regler som gäller vid all användning av Seniorporten.
Det är viktigt att du som medlem läser igenom reglerna, så att du vet vad som inte är tillåtet och vad du kan förvänta dig av övriga medlemmar.
Reglerna hittar du längst ned på sidan "Om Seniorporten" > "Regler och villkor".

Vi kommer inom kort också införa ett nytt system för anmälning av inlägg, där du enkelt kommer kunna rapportera inlägg och medlemmar som du anser bryter mot någon av reglerna. På så vis hoppas vi snabbare kunna uppmärksamma och hantera den typen av innehåll, samt undvika diskussioner om huruvida inlägg borde tas bort eller ej.

Har du funderingar kring reglerna, eller förslag på ändringar / tillägg?
Hör isåfall gärna av dig till oss via info@seniorporten.se

Mvh Redaktionen

 

Tillägg från redaktionen som svar på funderingar från våra medlemmar:

Tack för era inlägg & funderingar!

Jag försöker besvara dem alla genom en kommentar istället för enskilda svar:

Reglerna innehåller kanske egentligen inte så mycket nytt, utan det handlar väl mest om vanligt "sunt förnuft", men tanken är att förenkla processen om/när spörsmål väl uppstår. Tidigare har vi behövt diskutera fram och tillbaka huruvida någon ska få en varning, bli avstängd eller få ett inlägg raderat. Den som blir trampad på tårna brukar oftast tycka just att vi ska stänga av eller varna medlemmen, medan vi anser att det måste få vara ganska högt till tak, dvs. man måste få ha olika åsikter och till och med uttrycka sig lite bryskt utan att behöva bli avstängd eller censurerad för det.

Meningen med reglerna är alltså inte att det ska bli enklare att få våra medlemmar censurerade eller avstängda, utan egentligen snarare tvärt om: Det ska inte räcka med att störa sig på ett inlägg eller en annan person för att få denne avstängd, utan personen måste då faktiskt ha brutit mot någon regel.

Det finns egentligen tre anledningar till varför vi också kommer införa ett system för anmälningar:

1. Minimera risken att vi missar diskussioner och inlägg där vi egentligen borde agera.

2. Det underlättar om vi får in denna typ av anmälningar samlat på ett ställe, istället för (som nu) ibland via mail, ibland i privata meddelanden till olika medlemmar i redaktionen, ibland i trådar i klubbrummet osv.

3. När man anmäler något eller någon, så kommer man också behöva välja vilken regel som har brutits mot, samt förklara hur man anser att inlägget/personen bryter mot denna regel. Det blir alltså mindre risk för anmälningar och klagomål på "godtyckliga grunder".

Vi tycker inte att man ska behöva väga sina ord på guldvåg och känna sig hämmad, och vi i redaktionen kommer inte börja stänga av medlemmar till höger och vänster. Men känner man sig osäker på om det man skriver är OK att publicera, så finns listan med regler där som stöd.

(Övriga kommentarer är nu raderade för att undvika ytterligare förvirring. Har du några funderingar, så tveka inte att kontakta oss på redaktionen!)

Annons:

Annons:

Om cookies

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Har du vidare funderingar kring hur cookies används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder endast cookies i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga